Мнение 1: Постъпването в университет може да бъде много вълнуващо преживяване за младите хора, изпълнено с обещания и потенциал. Процесът на приемните изпити обаче може да бъде и изключително стресиращ за учениците, които не се чувстват уверени в знанията си по предмети като математика или английска литература. Чудесна алтернатива на това би била система за прием в университет, която не се фокусира върху изпита, а вместо това оценява кандидатите чрез алтернативни форми на оценяване като портфолио, препоръки, интервюта и др. Възприемането на този процес би могло да разшири достъпа до висше образование и да изравни условията за тези, които не смятат, че познавателните им способности са на нивото на някои от техните връстници. Това би могло също така да намали зависимостта от скъпите курсове за обучение или от учителите, които са необходими, за да помогнат на децата да се подготвят за строги тестове, които предпочитат определени умения. Въвеждането на университет без приемен изпит може да донесе безброй предимства, които да са от полза за всички!